A hidrokultúrás termesztés lényege, hogy a növény számára a termesztőközeg nem a talaj, hanem a tápanyagokat közvetlenül a vízből veszik fel a gyökerek. A növények gyökérzetét ebben az esetben hidroglanulátum veszi körbe, melynek kapillárisai felveszik a vizet és fokozatosan bocsátják azt ki biztosítva a növény vízellátását.
Egészséges, ellenálló növények
A hidrogranulátum szemcsemérete biztosítja azt is, hogy a gyökerek szellőzzenek és oxigénhez jussanak. A növények tökéletesen alkalmazkodnak, ehhez a termesztési módszerhez, más típusú, kevésbé elágazó, hosszú, finom hajszálgyökerekből álló gyökérzetet fejlesztenek. Ennek köszönhetően a növények maximálisan hasznosíthatják a vízből felvett, optimális összetételű tápanyagokat, hozzájutnak a szükséges mennyiségű oxigénhez, így egészségesebbek, elleállóbbak és hosszabb életűek lesznek.
A hidrokultúrás növények ápolása rendkívül egyszerű. Az optimális vízszintet egy egyszerű vízszintjelzővel könnyedén kontrollálhatjuk. A tápanyagokat pedig kifejezetten a hidrokultúrás termesztéshez kifejlesztett tápoldat adagolásával biztosíthatjuk. A növényeket nem kell átültetni.
Por- és gombamentes talaj
A talaj kiküszöbölésével a tápanyag összetételét és annak felvételét nem befolyásolják a talajban lévő egyéb vegyületek. A gyökerek oxigénellátását pedig nem akadályozza az összetömörödött, esetenként még nedvességgel is átitatott talaj. Apropó, nedves talaj. A nedves talajon kiválóan meg tudnak telepedni a gombák és baktériumok. Azon túl, hogy ezek látványa kicsit sem esztétikus, könnyen belátható, hogy egy zárt irodatérben, pláne, ahol akár több tucat ember is tartózkodik, ezek burjánzása nem túl kívánatos.
A hidrokultúra előnyeit tehát
- szép és egészséges növények
- higiénikus környezet
- egyszerű ápolás